II.Bayezid Camii ve Külliyesi

II.Bayezid Camii ve Külliyesi

Kemersiz Ve Sütunsuz Cami

Camiin külliye alanındaki konumu külliye birimlerinin merkezinde yer almaktadır. Caminin mimarı, Mimar Hayretin veya Yakup-Şah Bin Sultan Şah olup, temeli 1484 yılında bizzat Sultan II.Bayezit tarafından atılmış ve 1488 yılında ibadete açılmıştır.

Cami, yapı olarak çevresindeki yüzden çok kubbeli binanın hepsine egemen bir görünüştedir. 22 Metre çapındaki kubbesi, büyük bir blok şeklinde yükselen dört duvar üzerine oturtulmuştur. Cami, kemersiz ve sütunsuz olup 20.58x20.60 lık bir kare biçimindedir. Tabandan kubbe kasnağına kadar olan yükseldiği ise 19.34 metredir.

Caminin sağ ve sol beden duvarları bitişiğinde dokuz kubbeli ve dört odalı birer tabhanesi (dinlenme yeri) olup, cami iç mekânının sağ ve solundan üçer pencere bu tabhanelere açılır. (Cemaat çok olduğu zaman buralarda da namaz kılındığı rivayet edilir.)

Liva İnşaat Restorasyon tecrübeli ekibi ile bu önemli yapının restorasyonunu bitirmenin haklı gururunu yaşamaktadır.Aşağıda yapılan bazı işlemlerin ve yapının genel görüntülerini inceleyebilirsiniz.

 

Yeni Onarım ve Restorasyonlarımızı İnceleyin.